Christian Engelsen og Vilde Havn er ny daglig leder og ansvarlig redaktør i Studentradioen i Bergen

Studentradioen i Bergen går inn i et nytt kapittel med ny ledelse. Fra og med 1. juli i år er Vilde Havn (22) ansatt som ny ansvarlig redaktør, og Christian Engelsen (28) ansatt som ny daglig leder i Studentradioen. Sammen ønsker de å styrke fellesskapet, bygge videre på det tekniske bak radioproduksjonen, og satse mer på kontakt med mediebransjen.

Bergenserne tar over studentradioen

Både Havn og Engelsen er bergensere – hun fra Rådal, han fra Knarvik – og begge har tatt hele sin utdanning i Bergen. Nå går de inn i et tett samarbeid som de tror vil preges av kommunikasjon og godt samarbeid.

– De fleste ting kan løses med en god samtale. Hvis man har kommunikasjon på plass, og ønsker å legge inn en innsats, så kan det meste bli bra. Jeg vil gjerne høre på hverandre. Vi vil jo alle at dette skal bli bra, sier Havn.

– Det hon sa. Kunne ikkje sagt det bedre selv, svarer Engelsen på Bergensk.

– Gleder meg veldig til å ta fatt på rollen

– Det føles veldig stort. Jeg er glad for at jeg har fått denne muligheten, og jeg gleder meg veldig, sier Vilde Havn som det siste året har vært aktualitetsredaktør i radioen.

Havn begynner til høsten på sitt siste år på bacheloren i Medier og kommunikasjon på Universitetet i Bergen. Etter to år i radioen som blant annet programleder, produsent, og nyligst som aktualitetsredakør under ledelse av avtroppende ansvarlig redaktør Sofie Larsen Nesdal, ønsket Havn å ta steget videre.

– Jeg har det siste året fått se hva Sofie har gjort for radioen og blitt kjent med rollen hun har hatt. Da søknadsprosessen til ny ansvarlig redaktør begynte, gikk det opp for meg at jeg kunne være godt egnet til rollen og jeg er sikker på at jeg kan gjøre en god jobb, sier Havn og legger til at stillingen som ansvarlig redaktør passet perfekt i forhold til studieløpet hennes. 

Havns visjon for det kommende året er tydelig:

– Min visjon for radioen handler om fellesskap, samarbeid og selvsagt god produksjon av radio og podkast. Jeg vil at studentradioen skal være et sted der alle får muligheten til å lære og utvikle seg. Fellesskap og samarbeid er viktigst, og det skal være grunnmuren for alt vi gjør.

– En “no-brainer”

Påtroppende daglig leder, Christian Engelsen har selv lang fartstid i radioen. Da han ble med i 2018 gikk han inn i rollen som teknisk sjef som han hadde frem til 2022. Under hans tid i radioen, har har blant annet vært med på å sette opp både et av studioene i radioen, og serverrommet. Han har også vært med å starte Fribyte, en studentorganisasjon som tilbyr IT-tjenester til andre studentorganisasjoner, inkludert Studentradioen i Bergen.

Etter noen år utenfor studentradioen, var Engelsen ikke i tvil om at han ønsket å komme tilbake til studentorganisasjonen.

– Jeg har ikke vært med i radioen på en stund, så begynte jeg å savne det sosiale ved radioen. Det å søke til ny daglig leder var en “no-brainer” for meg, forteller han og røper samtidig hva han gleder seg mest til med det kommende året som daglig leder:

– Jeg gleder meg mest til festene og det å møte og bli kjent med folk. Samtidig gleder jeg meg til å sette meg inn i prosessene og driften av radioen.

– Vi har en god kurs

Verken Havn eller Engelsen er i tvil om Studentradioen sin plass i studiebyen Bergen.

– Jeg ser på SriB som et inkluderende tilbud for studenter fra ulike universiteter og fakulteter hvor du får muligheten til å være med på noe morsomt og spennende, men ikke minst noe som ser bra ut på en CV, sier Havn og legger til:

– Samtidig er det en god mulighet for å bli kjent med studenter fra andre studieprogram, fakulteter og studiesteder.

I tillegg til det sosiale er også teknisk utvikling et satsingsområde for både påtroppende ansvarlig redaktør og SriBs nye daglige leder.

– Mitt inntrykk er at vi har en god kurs. Jeg ønsker ikke å endre så mye på hvordan ting fungerer i radioen, men på det tekniske har vi noe å gå på. Den delen vil jeg gjerne være med på å utvikle videre, sier Engelsen.

Havn sier seg enig, og forteller at det siste året som emneredaktør og produsent har gjort henne enda mer interessert i de tekniske aspektene ved radioproduksjon.

– Jeg ble veldig interessert i det tekniske arbeidet da jeg fikk lov til å stille de “dumme” spørsmålene, og ble møtt med forståelse og hjelp. Det ønsker jeg å videreføre. Jeg vil at vi skal bli enda bedre teknisk, og at folk skal tørre og ønske å lære mer om radioproduksjonen, sier Havn.

Satser på god kommunikasjon

Begge peker på ønsket om mer faglig påfyll, teknisk utvikling og tettere kontakt med mediebransjen – samtidig som de vil bevare radioens fellesskap og åpne kultur.

Engelsen legger vekt på at han ønsker å etablere en så god kommunikasjon og samarbeid som mulig med de andre mediene i Bergen.

– Jeg ønsker for eksempel tettere samarbeid med de andre studentmediene her på studentsenteret: BSTV og Studvest.

– Samtidig vil jeg at Studentradioen skal være en så god karrieresti som mulig, og ønsker tettere kontakt med bransjen – som NRK og TV 2. Vi vil høre hva de ser etter, så vi kan speile det så mye som mulig, forteller han.

Dette blir ledelsen i studentradioen i Bergen for studieåret 2025/2026

Redaktørgruppen

Ansvarlig redaktør: Vilde Havn
Fagansvarlig: Isac Bartvik Jørgensen
Nyhets- og samfunnsredaktør: Lina Halvorsen Hvamstad
Kulturredaktør: Agnar Haugbjørg Haugen
Musikkredaktør: Albert Mellingen Thuen
Aktualitetsredaktør: Leonora Jacobsen
Humor- og underholdningsredaktør: Nora Forseth
Røverradioredaktør: Sebastian Lislevand Fostervold
Nettredaktør:

Drift:

Daglig leder: Christian Engelsen
Teknisk sjef: Terje Peersen
PR- og kommunikasjonsansvarlig: Kristine Leine
Sosialansvarlig: Hanna Guddal Jemtland

Styret:

Styreleder: Ida Sofie Lønning
Nestleder: Merjem Muratovic
Utviklingsansvarlig: Nora Nikolaisen
Tillitsvalgt: Mari Strømnæss
Styremedlem: Thea Mostraum
Styremedlem: Ida Helene Marhaug
Styremedlem: Jonathan Broome
Styremedlem: Eirik Fronth Gravrok
1. vara: Dina Søvik Midthun
2. vara: Mari Lien Børseth
3. vara: Anine Fredstad
4. vara: Olai Elvestad
5. vara: Alfhild Beate Vuolab

Anbefalte artikler