Dwayne Douglas Johnson, også kjent som «The Rock» er en kjent skuespiller, fribryter og amerikansk fotballspiller, som de fleste kjenner til. Det er ikke til å legge skjul på at han har en solid mengde med muskler. Så hva har en 20 år gammel, inaktiv journaliststudent til felles med dette fjellet av en mann?
Jo, det skal jeg fortelle deg. The Rock starter hver morgen med å drikke to rå egg.
Den 23. September på studentmorgen onsdag var det min tid til å prøve det samme. Å svelge et rått egg for første gang var et resultat av en streng quizstraff tidlig denne morgenen.
3,2,1 drikk
Egget gled nedover halsen, men halvparten kom opp igjen. Brekningslydene som fylte studio representerte opplevelsen på en ganske god måte. Det var en konsistens som ikke minte om noe annet jeg har prøvd tidligere. Ettersmaken ble igjen, selv etter jeg helte nedpå en liter vann og konsumerte flere rosiner. Etter denne hendelsen fortsetter jeg å spørre meg selv: HVORFOR gjør folk dette med vilje?
Er det (en) vits?
Siden jeg ikke kan kontakte The Rock personlig for å spørre, gjorde jeg litt research på det store internettet. Her fant jeg mange interessante svar:
Et argument for å drikke rått egg er at flytende protein tilsynelatende tas opp lettere. Noen mener flere av vitaminene blir kokt vekk hvis man varmer egget. Enkelte argumenterer for at det «bare virker tøffere».
Andre studier viser at kokt eller stekt egg har BEDRE proteintilgjengelighet enn rått. Det er heller ikke bevist at rå egg skal være bedre på noen som helst måte. I mange land bør man heller ikke spise ubehandlede egg fordi det kan inneholde salmonella. Uheldigvis (for meg) kan norske egg konsumeres rå grunnet salmonellagaranti.
Ifølge Bramat skal det ikke ha noe å si hvordan egget konsumeres. Så vi kan vel konkludere med at det ikke er noen god grunn til å svelge rått egg. Så hvorfor velger The Rock å gå gjennom dette hver eneste morgen? Han er vel allerede tøff nok fra før? Har han et ekstremt bekreftelsesbehov eller liker han simpelthen rått egg bedre enn kokt?
Ikke vet jeg, det gjør kanskje ikke The Rock heller – men da har vi i det minste noe til felles.
Siste podcaster
-
ONSDAG: Henrik, Skorge og Monica
Hallais! Flere som ignorert vekkerklokka i dag eller? Det gjor hvert fall Monica og Skorge for Henrik starte dagen alene i studio! Heldigvis vare det ikke lenge og det blir en episode fylt med tull, tøys, quiz, ønske om flere fridaga og dilemma! To av oss e lei av å snakk om jul, mens den tredje har julestemning på topp. Her e det litt for alle og enhver;) Lyttes da! Programleder: Henrik Revheim I studio: Julie Skorge Monica Zheng Produsent: Anine Fredstad Ansvarlig redaktør: Vilde Havn -
TIRSDAG: Astrid, Kaisa, Marius
Denne tirsdagsmorgenen finner du Astrid, Kaisa og Matrius i studio. Vi tar dere med på ordentlig julestemning, med topp tre julemat, julegavetips og juletradisjoner, i tillegg til serier og muligens ny regjering?? Lytt da vel! -
MANDAG: Helena, Nora og Sofie
DET ER 1. DESEMBER! HALLELUUUJJJA. Hvem sitt nyttårsforsett er det å bli mer crazy på fest? Og hva er mormors julekaker fra Nord-Irak? Vi sørger for ordentlig god julestemning i dagens episode. Beste julekalendere, julesnacks, og hva vi gledr oss aller mest til å gjøre etter kjipe eksamen :( Hvilke CRAZY ting har skjedd i popkulturen i året som har gått?! VI LYTTES<3 Ansvarlig redaktør: Vilde Havn Produsent: Leonora Jacobsen -
TORSDAG: Emilie og Torunn
Good morgen!! Vi er tilbake i studio, denne gangen med litt frafall og litt tekniske problemer...Likevel får vi prøvd oss på quiz, gitt våre beste eksamenstipsog snakket om våre juletradisjoner. Tune inn for å høre Emilie spille trompet og høre hvem Torunn møtte på denne uka!! Ansvarlig redaktør: Vilde Havn Produsent: Tobias Telstø

Last ned episoden